header banner
Default

Kripto piyasası neden bu kadar yükseldi?


Yükseliş trendi, Bitcoin'in 31.000 doları geride bırakmasıyla neticelendi.

Kripto piyasası bugün neden yükseldi?

Bitcoin, Ether, XRP ve SOL başta olmak  üzere birçok altcoin, genellikle "Uptober" ile ilişkilendirilen yükseliş momentumunu yeniden sağlama amacıyla toparlandı. 

Z

Kripto para piyasaları, 23 Ekim'de 1,15 trilyon dolara yükselirken, Bitcoin de uzun bir aranın ardından 31.000 doları aşmayı başardı.

Bugünkü piyasa rallisini tetikleyen üç ana faktörü ele alalım.

Uptober etkisi

VIDEO: SOLANA DA BÜYÜK RALLİ DEVAM EDECEK Mİ ? | SOL COİN ANALİZ | SOL COİN | SOLANA YORUM | DMR KRİPTO
DMR Kripto

Ekim (October) ayı, kripto pazarındaki olumlu sonuçlar sebebiyle topluluk arasında "Uptober" olarak anılıyor. Bitcoin ve kripto para piyasasının hacmi, 15 Ekim'de 1 milyar dolardan 2,7 milyar doların üzerine çıktı. 13 Ekim'den bu yana ise günlük işlem hacmi 1 milyar doların altına düşmedi.

9k=

Bitcoin'in ekim ayları boyunca yalnızca üç kez kazanç elde edememiş olması, bu ay için topluluğun iyimser olmasına neden oluyor. Ekim ayı istatistiksel olarak Bitcoin'in fiyat artışları açısından en güçlü aylardan bir tanesi ve 2023 yılında da %11,2'lik artış görülmüş durumda.

9k=

Yine bu ay içinde kripto para piyasasına girişlerde de bir artış görüldü. Yılın 42. haftasında 66 milyon dolarlık dijital varlık fonu girişi gerçekleşti.

9k=

Bitcoin hakimiyeti sürüyor

VIDEO: BORSADA DÜŞÜŞ DERİNLEŞECEK Mİ? | ALT COİNLER DE RALLİYE KATILIYOR!
Furkan ÖZBEK

Bitcoin, Nisan 2024'teki halving'den önce kripto pazarında yeniden hakimiyet kazanıyor. Varlık, 28 Haziran'dan bu yana ilk kez kripto pazarının %50'sini aşmış durumda.

9k=

Yatırımcılar, genel olarak Bitcoin hakimiyeti azaldığında altcoin'lere yönelir. 

HymH41tjjjqgAAAAAElFTkSuQmCC

Kripto para piyasasında yaşanan yükseliş, son 24 saatte 91 milyon dolarlık short pozisyonun tasfiyesine neden oldu. Örneğin BitMEX borsasında tek bir işlemde 2,23 milyon dolar değerinde Ether tasfiyesi gerçekleşti.

bRAAAAAElFTkSuQmCC

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi de geçtiğimiz aya göre altı puan yükselmiş durumda.